Kas lakitud või laminaadiga iste?

Klassitooli istmed ja seljatoed on valmistatud peamiselt kasevineerist. Lõuna-Euroopast tuuakse ka pöögivineerist mööblit. Koolitoolide kasutusintensiivsust arvestades on oluline, et istme pinnatöötlus oleks vastupidav ja püsiv aastateks. Milliseid variante pakutakse?

  • LAKITUD ISTMED
    Varasemast kooliajast mäletame pinnulist istme serva, mis tihti sukad katki tõmbas. Kahjuks ka tänapäeval kuuleb koolijuhtidelt sarnast kaebust. Kvaliteet sõltub siiski tootmistehnoloogiast. Head tootjad valmistavad pinnuvabad ja kvaliteetsed vineerdetailid.
    Uuena on vineerist tooted üldjuhul väga ilusad, kuna naturaalne kasespoon (või pöögispoon) ei ole jõudnud pleekida ja värvust muuta. Eelpoolkirjeldusele lisaks info, et naturaalne puidu pind muudab alati ajapikku värvi, muutudes peamiselt tumedamaks. Nahale tundub naturaalne puiduspoon sõbralik ja soe. Kahjuks teksapükste taskuneedid või tagataskus olevad võtmed on lakitud spooni pinnale armutud, muutes istme pinna kriimuliseks ja koledaks.
  • LAMINAADIGA KAETUD ISTMED
    Laminaat on väga tugev pinnakattematerjal, millega kaetakse detailid juba vineeri pressimisel. Laminaadi mustreid ja toone pakutakse väga suurel hulgal. Koolimööbli puhul on levinum kaseimitatsiooni laminaadid, mistõttu esialgu on isegi raske vahet teha kasevineerist lakitud istme ja kaseimitatsiooni laminaadiga istme vahel. Suurt erinevust näeb juba siis, kui võrrelda näiteks 2 aastat kasutuses olnud istmeid. Lakitud iste on üldjuhul muutunud tumedaks ja istme pind on  kriimuline ja muljutud. Laminaadiga iste on toonilt sama hele kui uus, ilma kriimude või muljumiskahjustuseta.

KOKKUVÕTTEKS

Toolid, mis on intensiivses kasutuses, võiks olla pigem LAMINAADIGA kaetud istmete ja seljatugedega.